Pravidelné čištění komínu stanovuje zákon. Je základem bezpečného vytápění

Majitelé nemovitosti se musejí o ni pravidelně starat, aby jim vydržela co nejdéle v dobrém stavu. Některé úkony nařizuje dokonce zákon. To se týká především údržby plynových kotlů nebo čištění komínů. Máte-li doma krb či krbová kamna, měli byste si na podzim zavolat kominíka. Dokonce i při vlastnictví plynového kotle si musíte nechat prohlédnout spalinové cesty.

Proč byste měli nechat komíny zkontrolovat

Pokud se komín používá, tak se v něm usazují pevné částice, které mohou způsobit horší průchodnost spalin. Špatně vyčištěný, nebo vůbec nečištěný komín bývá častou příčinou vzniku požáru v domě. I proto jsou státem nařízené pravidelné prohlídky spalinových cest a výběr pevných částí a kondenzátu z komínu.

Co říká zákon

Tyto práce, uvedené výše, všechny zastane kominík. U kotle, krbu či kamen s výkonem do 50 kW stačí čištění jedenkrát za rok, u vyššího výkonu dvakrát za rok. Kontrolu a čištění komínů upravuje nařízení vlády č. 91/2010 Sb. Tato kontrola musí být provedena odborně způsobilou osobou, která je držitelem živnostenského oprávnění v oboru kominictví.

Nestačí tedy, že si komín vyčistíte svépomocí, ačkoliv spousta lidí to tak dělá. V případě, že mají dům pojištěný, riskují, že ji v případně škodní události v důsledku požáru odmítne pojišťovna poskytnout plnění.

Víte, že spalinová cesta pro odvod spalin z kotle na pevná paliva, který slouží v živnostenské provozovně k přípravě pokrmů, je třeba kontrolovat a čistit jedenkrát za dva měsíce?

Jak se provádí čištění komínů

Kominík využívá k čištění komínů čisticí nářadí, které spustí komínem dolů a následně ho vytáhne. Nečistoty je nutné vybrat také z vybíracích dvířek. K tomu se využívá buď kartáč, nebo různé elektrické vysavače a frézky. Vyčistit je zapotřebí i krbová kamna.

Čištění spalinových cest, kamen a krbů byste měli stihnout do začátku topné sezóny. Nejlépe je proto oslovit kominictví v září.

Zdroj: bydlenisnu.cz